Oficjalne forum pomocy serwisu PUN.pl

Niestety, nikt nie powie Ci czym jest FluxBB - musisz go poznać sam!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2012-03-20 18:48:06

nexor
Użytkownik
Dołączył: 2012-01-02
Liczba postów: 293

Plagiaty- dyskusja ogólna

Witam wszystkich.

Chciałbym poruszyć kwestię bardzo istotną w świecie gier PBF, a mianowicie sprawę plagiatów. Z tym problemem boryka się wiele for, a administracja nie raz nie wie co mam w takowych sytuacjach zrobić. Zrobić awanturę? Postraszyć sądem? Przymknąć na to oko i udawać, że nic się nie stało? Właśnie dlatego założyłem ten temat. Co Wy robicie/zrobilibyście w takiej sytuacji? Jak powinna zareagować administracja strony, bądź osoba, która plagiat zauważyła?

Ostatnio edytowany przez nexor (2012-03-20 20:17:59)

Offline

#2 2012-03-20 19:59:31

ukaszf9
Użytkownik
Dołączył: 2011-08-01
Liczba postów: 1,335

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

Każdy stosuje różne metody, ja osobiście preferuje napisanie do takowej osoby i wyjaśnienie sprawy po dobroci. Przede wszystkim trzeba w takiej sytuacji mieć wszystko przygotowane jak np. przykłady plagiatu jeżeli plagiator się tego wyprze. Jeżeli to nie pomaga to oczywiście nie straszyć ( kto wie czy nie obróci się to przeciw wam ) tylko "zjechać" forum - począwszy od komentarzy i zgryźliwych uwag na chatboxie z linkiem do waszego forum, a skończywszy na parunastu znajomych, którzy zrobią to samo. Trzeba pamiętać, że tutaj plagiator nie ma żadnej linii obrony. No i najważniejsze - jeżeli to dzieciak to "męczyć" go na gg : )... i zakładać nowe w przypadku zablokowania.

Jak powinni zareagować administracja strony, bądź osoba, która plagiat zauważyła?

Wydaje mi się to oczywiste - miałem parę razy taką sytuację i po prostu pisałem do administratora ( zazwyczaj jeżeli było ich kilku to do głównego ) i na tym sprawa się kończyła. To co zrobi admin z tą informacją to jego sprawa.

Z tym problemem boryka się wiele for, a administracja nie raz nie wie co mam w takowych sytuacjach zrobić

Z tym się nie zgodzę. Moim zdaniem przeważa liczba osób, które "próbują" coś z tym zrobić jak chociażby kontakt na gg z plagiatorem.

Offline

#3 2012-03-20 20:13:33

nexor
Użytkownik
Dołączył: 2012-01-02
Liczba postów: 293

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

ukaszf9, po części masz rację. Ale po części. Osobiście wolę przymknąć oko na sprawę, ewentualnie w przypadku plagiatu 'większego kalibru' publicznie zwrócić takiej osobie uwagę. Zauważ, że fora, które są plagiatami, bądź zawierają więcej treści kradzionych, niż własnych padają o wiele szybciej niż te oryginalne. Oczywiście był przypadek, że forum, które było kopią utrzymało się dłużej, ale to była wina złego prowadzenia 'tego prawdziwego' forum. W takim razie to tylko kwestia czasu nim forum pana X, który zerżnął z naszego forum grafikę czy cokolwiek innego przepadnie w otchłań zapomnienia. Straszyć sądami i konsekwencjami prawnymi również nie ma sensu, bo na większość dzieciaków to po prostu nie działa. Plagiatami bardzo się nie przejmuję, bardziej irytuje mnie stosunek plagiatora do moich uwag i zastrzeżeń. Nie raz miałem sytuację, że próbując spokojnie zwrócić uwagę, że tekst/grafika na danym forum jest kradziona zostałem obrażony i wyśmiany, a winowajca nic sobie z tego nie robił. Tutaj trzeba zastosować zasadę no-mercy. 

ukaszf9 napisał/a:

No i najważniejsze - jeżeli to dzieciak to "męczyć" go na gg : )... i zakładać nowe w przypadku zablokowania.

Zastanawia mnie czy to aby nie przesada. Nie rozsądniej jest po prostu kulturalnie zszargać opinię o danym forum, którego administracja dopuściła się plagiatu? A poza tym nie wiem czy takie natarczywe pisanie do plagiatora na GG da cokolwiek.

Ostatnio edytowany przez nexor (2012-03-20 20:16:18)

Offline

#4 2012-03-20 20:36:00

Hogsmed
Użytkownik
Skąd: wiem?
Dołączył: 2009-01-22
Liczba postów: 3,108
WWW

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie spotkałeś się z plagiatem swoich tworów twarzą w twarz. Pisanie na GG to przesada? Wątpię, to jedyny i najbardziej skuteczny sposób na dzieciaki i muły internetu. Jedna wzmianka o kodeksie karnym oraz policji załatwia wiele spraw. Jeśli ktoś ukradnie coś Twojego automatycznie zaczynasz przechodzić do ofensywy, nawet jeśli tak jak mówi Łukasz zaczynasz od załatwiania sprawy po dobroci. Plagiatów nie da się zniwelować, zawsze były i być będą, na ma na nie rady z wielu przyczyn. Według mnie najlepszym sposobem na plagiat jest najpierw rozmowa, potem kierowanie się do właściwych urzędów. Tyle.


Kazam Kazam.

Offline

#5 2012-03-20 20:47:19

nexor
Użytkownik
Dołączył: 2012-01-02
Liczba postów: 293

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

Hogsmed napisał/a:

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie spotkałeś się z plagiatem swoich tworów twarzą w twarz.

Owszem, spotkałem się.

Hogsmed napisał/a:

Pisanie na GG to przesada? Wątpię, to jedyny i najbardziej skuteczny sposób na dzieciaki i muły internetu.

Może źle się wyraziłem. Chodzi mi raczej o to, co to da? Na takie 'dzieciaki' to nie zadziała, bynajmniej moim zdaniem. Przykładowo na mnie coś takiego nie wywarłoby wrażenia. Co z tego, że jakiś typ ciągle pisałby do mnie na gg? Jest opcja zablokowania numeru, a wątpię, aby komuś chciało się zakładać 20 numerów gg.

Hogsmed napisał/a:

Jedna wzmianka o kodeksie karnym oraz policji załatwia wiele spraw.

Tu też się nie zgodzę. Nie raz wspominałem o postępowaniu prawnym dotyczącym łamania praw autorskich, straszyłem sądami, wymyślałem przeróżne rzeczy (myślę, że wiarygodne) i rzadko kiedy to coś dawało. Dopóki naprawdę nie zacznie się coś dziać (mam na myśli postępowanie prawne) większość osób nic nie będzie sobie robiła z takiego pitu-pitu. Wątpię również, że komuś będzie chciało się biegać po sądach, podpisywać tony papierów tylko po to, że ktoś zapieprzył danej osobie grafikę. Poza tym, jak już wspomniałem splagiatowane fora upadają o wiele szybciej od tych oryginalnych, więc lepiej poczekać te kilka tygodni i mieć spokój.

Offline

#6 2012-03-21 12:24:17

Kirabi Yotsuki
Użytkownik
Dołączył: 2009-01-02
Liczba postów: 14,374

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

nexor napisał/a:

wymyślałem przeróżne rzeczy (myślę, że wiarygodne)

Branie z powietrze przeróżnych rzeczy nie jest ani trochę wiarygodne. Wydaje mi się, że najlepszym sposobem jest poinformowanie delikwenta o konsekwencjach. Nie od rzeczy byłoby również poparcie swoich słów odpowiednim artykułem z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Trzeba być konkretnym i nie dawać się ponosić emocjom, bo chyba nie jest nam po drodze się poniżać przed jakimś dzieciuchem? Jeśli nie poskutkuje, to informowanie o plagiacie najaktywniejszych użytkowników może ich wywiać z tego forum. I tak do skutku, chyba że wniesienie sprawy do sądu naprawdę wchodzi w grę.

Offline

#7 2012-03-21 13:43:14

Damian2054
Użytkownik
Skąd: Dzierżoniów/ Wrocław
Dołączył: 2012-01-14
Liczba postów: 473
WWW

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

Cóż. Raczej wątpię, aby ktokolwiek wydawał pieniądze na sprawę sądową i prosił się o usunięcie kilku artykułów/ elementów z forum (A nie oszukujmy się sprawa sądowa nie jest tania). Myślę iż jedynie w rachubę wchodzi poczekanie z miesiąc/ dwa aż takie forum padnie. A jeżeli tak się nie stanie to dopomóc mu w tym i ''reklamować'' swoje o takich samych elementach. Nie wiem czy nie można powiadomić o tym pana Tomka? Wystarczy, że sprawdzi daty utworzenie for i treści, a następnie zrobi to co trzeba (usunie forum).


Pozdrawiam Damian2054

Offline

#8 2012-03-21 14:06:08

Kirabi Yotsuki
Użytkownik
Dołączył: 2009-01-02
Liczba postów: 14,374

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

Nie wiem czy nie można powiadomić o tym pana Tomka?

Tomek się tym nigdy nie zajmował i coś czuje, że nie będzie.

Offline

#9 2012-03-21 16:06:55

ukaszf9
Użytkownik
Dołączył: 2011-08-01
Liczba postów: 1,335

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

Kirabi Yotsuki napisał/a:

Nie wiem czy nie można powiadomić o tym pana Tomka?

Tomek się tym nigdy nie zajmował i coś czuje, że nie będzie.

I raczej wątpię, że chciałby się w to bawić - równocześnie może być tak, że:
- Forum plagiator zostało założone wcześniej ( ja np. mam kilka-for, które do czasu używam w celu sprawdzenia skryptów.
Zawsze mogę na takim sobie treść "skopiować" z forum założonego troszeczkę później). *
- Treść skopiowana z czyjegoś forum może pochodzić z jeszcze jakiegoś innego
( ile to naruciaków mi się przypomina >< i ten sam regulamin na setkach for )

* Teoretycznie jest data napisania posta ale i to nie jest problemem  [dblpt][pion]

Ostatnio edytowany przez ukaszf9 (2012-03-21 16:08:33)

Offline

#10 2012-03-21 16:35:04

Hogsmed
Użytkownik
Skąd: wiem?
Dołączył: 2009-01-22
Liczba postów: 3,108
WWW

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

(A nie oszukujmy się sprawa sądowa nie jest tania)

Już widać, że niewiele wiesz. Koszt sprawy cywilnej jest różny, w zależności od tego o co ta sprawa ma być. Jest to jakieś 5% z kwoty o jaką chcesz walczyć. A jeśli chodzi o plagiat w którym satysfakcjonuje Cię po prostu usunięcie Twoich treści opłata będzie wydaje mi się podstawowa, czyli 30 zł. Chyba, że plagiat będzie warty 50 tyś. złotych.  Oć można uznać, że tania nie jest.


Kazam Kazam.

Offline

#11 2012-03-21 20:41:24

Damian2054
Użytkownik
Skąd: Dzierżoniów/ Wrocław
Dołączył: 2012-01-14
Liczba postów: 473
WWW

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

ukaszf9 napisał/a:

Tomek się tym nigdy nie zajmował i coś czuje, że nie będzie.
I raczej wątpię, że chciałby się w to bawić - równocześnie może być tak, że:
- Forum plagiator zostało założone wcześniej ( ja np. mam kilka-for, które do czasu używam w celu sprawdzenia skryptów.
Zawsze mogę na takim sobie treść "skopiować" z forum założonego troszeczkę później). *
- Treść skopiowana z czyjegoś forum może pochodzić z jeszcze jakiegoś innego
( ile to naruciaków mi się przypomina >< i ten sam regulamin na setkach for )

* Teoretycznie jest data napisania posta ale i to nie jest problemem  [dblpt][pion]

Co do tych for to nie przemyślałem (rzeczywiście zakłada się dodatkowe forum na testy)
Ale ja i tak uważam, że nie wolno odpuszczać nierobom (bo przez nich jest podwyższony wiek emerytalny
[dblpt]mad[dblpt]

Offline

#12 2012-03-21 22:56:07

Masutaro
Użytkownik
Dołączył: 2012-02-20
Liczba postów: 153

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

Plagiatorzy to najczęściej dzieciaki, więc nie warto tworzyć nowe sprawy sądowe >.<
Z plagiatami tomek powinien coś robić, ale na to już nie liczmy.
Najlepiej to może będzie, jakbyśmy w tym wątku zbierali linki do różnych plagiatów i do oryginalnych for.

Offline

#13 2012-03-21 23:16:45

Reira
Użytkownik
Skąd: inąd
Dołączył: 2009-07-09
Liczba postów: 3,666
WWW

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

No, najlepiej żeby Tomek może dociekał jeszcze i prowadził śledztwa, czy coś rzeczywiście jest splagiatowane spośród tych tysięcy forów. Z choinki się urwałeś, Masutaro?

Co do całego tego tematu powiem jedynie, że http://pbfguild.com/viewforum.php?f=50. Bo nic więcej mówić nie trzeba.


5ysk6.png
Cytadela na FB | Cytadela na YT | Szukaj nas także na Cupsell'u!

Offline

#14 2012-03-28 20:20:42

nexor
Użytkownik
Dołączył: 2012-01-02
Liczba postów: 293

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

Z braku kontaktu z użytkownikiem Damian2054 postanowiłem napisać posta tutaj.

Drogi Damianie. Zauważyłem, że na Twoim PBF'ie jest mnóstwo kradzionych treści. Kod CSS z Maorii, grafiki i generator KP z NightMoon i kody jQuery z Oberży. Chciałem się z Tobą skontaktować, ale nie znalazłem nigdzie Twojego maila ani numeru GG. Po pierwsze jesteś cholernym złodziejem i kanciarzem. Nie dość, że kradniesz to jeszcze umieszczasz coś takiego:

Copyright &#169; Monaria 2012. All rights reserved.

Wkurwia mnie takie coś za przeproszeniem. Zapieprzasz sobie co chcesz z innych for i jeszcze podajesz się za autora. To jest plagiat. Jeżeli nie potrafisz stworzyć forum to się za to nie bierz. Wszystkie kody i grafiki mają zostać natychmiast usunięte z 'Twojego' forum.  Liczę również na przeprosiny.

Ciekawe co mają do powiedzenia administratorzy pozostałych for, z których ukradłeś treści.

Offline

#15 2012-03-28 20:28:48

William
Użytkownik
Dołączył: 2011-04-16
Liczba postów: 1,408
WWW

Odp: Plagiaty- dyskusja ogólna

Popieram Pana powyżej. [sred]) Dodatkowo nie licząc CSS z Maorii, wspomnę o kradzionej Belce "wątki, posty, ostatni post".
Pozdrawiam i współczuję przyszłości forum. Uwierz, że użytkowników nie przyciągają plagiaty, a teraz widząc słowo "Monaria" będzie mnie odrzucać.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
xmegamcx - test99990 - dziwneforum - dungeoncrusherunity - mcsk